Acceptus savjetovanje
  • Početna
  • Konzalting
    • Poslovno savjetovanje
    • GDPR
    • ePrivacy
    • NIS direktiva
    • EU Fondovi
    • Edukacija
  • Blog
  • Tim
  • Suradnja
  • Kontakt
Kohezijska politika u Republici Hrvatskoj

Utjecaj kohezijske politike na poslovanje u Hrvatskoj?

Acceptus savjetovanje Novosti

Doing Business u Europskoj Uniji 2018.: Češka, Hrvatska, Portugal i Slovačka

Usporedba poslovnih propisa za mala i srednja domaća poduzeća u 25 gradova u Češkoj, Hrvatskoj, Portugalu i Slovačkoj sa 186 drugih gospodarstava (ukupno 190 gospodarstava).

Kohezijska politika

Kohezijska politika Europske unije za razdoblje od 2014.-2020. strategija je EU za promicanje i podupiranje ujednačenog razvoja država članica i regija. Utemeljena je člankom 174. Ugovora o funkcioniranju Europske unije. Cilj joj je učvrstiti gospodarsku i socijalnu koheziju smanjenjem nejednakosti u razini razvoja između regija. Politika je usmjerena na ključna područja koja će EU-u pomoći da se suoči s izazovima 21. stoljeća i ostane globalno konkurentan.

Doing Business

Da li je i koliko u toj nakani do sada uspjela, vidljivo je i iz subnacionalnog izvješća Doing Business u Europskoj Uniji 2018., Međunarodne banke za obnovu i razvoj/Svjetske banke, na primjerima Češke, Hrvatske, Portugala i Slovačke.

Kriteriji analize bili su slijedeći: vrijeme potrebno za pokretanje poslovanja, ishođenje dozvola za gradnju, dobivanje električne energije, uknjižba prava vlasništva i rješavanje trgovačkih sporova.

Na nivou Hrvatske analiza je rađena za gradove Varaždin, Rijeku, Split, Zagreb i Osijek.

Iz analize proizlazi da pokretanje poslovanja najlakše je u Splitu, gdje se najviše društava s ograničenom odgovornošću osniva korištenjem vladinog servisa HITRO.HR. Varaždin je na prvom mjestu prema kriterijima Dobivanja električne energije i Ishodovanje dozvole za gradnju. Osijek u svojim rezultatima predvodi u kategorijama Uknjižba prava vlasništva i Rješavanje trgovačkih sporova.

Prema ukupnom rangiranju na prvom je mjestu Varaždin. Sijede Osijek, Rijeka, Zagreb i Split što upućuje na zaključak da je poslovanje lakše u manjim gradovima u Hrvatskoj.

Na nivou EU, u kategoriji Poslovanja na prvom je mjestu Irska, u kategoriji Ishođenja dozvola Danska, Dobivanja električne energije Njemačka te Uknjižbe prava vlasništva i Rješavanja trgovačkih sporova Litva.

Gdje je Hrvatska u ukupnom poretku, detalji analize te specifičnosti poduzetih reformi i njihovih rezultata, posebno na primjeru Portugala, dostupni su u samom izvješću. Pogledajte ga!

Izvor: Svjetska banka. 2018. Doing Business u Europskoj uniji 2018.: Češka, Hrvatska, Portugal i Slovačka. Washington, DC: Svjetska banka. Licenca: Creative Commons Attribution CC BY 3.0 IGO.

Foto: Marijo Vidaković

Related Posts

Boostamo

Novosti

BOOSTamo “papire”

1

Novosti

“Prostitucija” znanja

GDPR mitovi

Novosti

Pitanja koja traže odgovore ili nešto drugo

Acceptus savjetovanje
Uvjeti korištenja
Politika privatnosti
Copyright © 2018 Uhvati val d.o.o.
Stranica www.acceptus-savjetovanje.com koristi kolačiće za pružanje boljeg korisničkog iskustva. Za nastavak korištenja web stranice kliknite na "Prihvaćam".
Postavke kolačića mogu se konfigurirati u vašem web pregledniku, a više informacija potražite ovdje: Politika privatnosti